PDF letöltés Cikk nyomtatása E-mail

Kéménycsere – kényszerű helyett korszerűt

kemenyes foto2

A fűtésszezon végével hajlamosak vagyunk elfeledkezni a kéményről, még akkor is, ha télen nem volt kifogástalan a működése; holott a meleg évszakok ideális napokat kínálnak a kéményfelújításra vagy a kéménycserére, így kényelmesen gondoskodhatnánk az otthon melegéről a zimankóra. Ehhez a Leier Kéménycsere akciója most minden segítséget megad!               

A kémény az otthon szürke eminenciása: csendben, feltűnés nélkül teszi a dolgát – és kell is tennie, hiszen a kémény mindenhol kötelező, ahol égéstermék képződik. Jelenlétéről többnyire csak akkor veszünk tudomást, ha valami teendőnk van vele: például betegeskedik, kellemetlen szagú, vagy éppen egyenesen a mi egészségünket veszélyezteti; ha új tüzelőberendezést vásárolnánk, vagy a régit újítanánk fel. Ez a szembesülés pedig gyakran azzal a konklúzióval jár, hogy az eddigi eminenciásnak mennie kell. De mikor van szükség kéménycserére?

Amikor a szürke eminenciást menesztik…
A kéménycsere egyik legáltalánosabb oka a korosabb házakban lakókat érinti: előbb-utóbb ugyanis a régi, több évtizeddel korábban telepített, falazott kémény állapota tarthatatlan lesz. A falazott technikával épült kémények egyik legsérülékenyebb pontja a téglák közötti habarcs – ez az anyag az idő múltával szétfagy, elporlad, kipereg az építményből, még akkor is, ha nem használják a kéményt. A rossz tüzelési szokások, a nem megfelelő tüzelőanyag használata vezet a kátrányosodáshoz és az átnedvesedéshez. Az állagromlás végzetes következményekkel is járhat: a habarcs hiánya miatt sérül a füsttömörség a kéményben, és a réseken át a lakótérbe szivároghat vissza a mérgező égéstermék. Ha a fakátrány lerakódik a falon, az belobbanhat, és kéménytűz keletkezik. A kéménytűz komoly nyomást gyakorolhat a kémény falára, amitől extrém esetben akkora robbanás is keletkezhet, mintha egy gránátot dobtak volna a kéménybe. Gyakoribb persze, hogy a kéménytűztől a kémény falán keletkezik egy nagy hasadás, ez a károsodás azonban mindenképpen a kémény végét jelenti, mert javítani nem, csak bontani lehet.

Új kályha, új kémény?
A kéménycsere második leggyakoribb oka az új tüzelőberendezés telepítése, melyeket – ezt kevesen tudják – nem lehet a régi szabványok szerinti kéményekhez csatlakoztatni: például hiába van egy falazott kémény a lakásban, a modern kandallót nem lehet rákötni, hanem a kéményt is korszerűsíteni kell, azaz kellene, mert ezt a legtöbb tulajdonos inkább naivan, mint rossz szándékkal, de elblicceli. Csakhogy ha például a nagyobb teljesítményű tüzelő berendezést egy számára szűk kéményre kötik, a kémény nem tudja elszállítani a teljes égéstermék mennyiséget, akkor a füst egy része visszaszivárog a szobába, kellemetlen következményeket okozva.
2010 óta Magyarországon csak úgynevezett rendszerjellegű kéményeket lehet építeni – ahhoz képest, hogy lassan egy évtizede érvényben van ez a szabályozás, mindmáig épülnek a régi gyakorlat szerinti kémények, és az új tüzelőberendezéseket kényszermegoldással „passzítják össze” a meglévő kéményekhez. A lényeges különbség a rendszerjellegű kémény és a korábbi gyakorlat között az, hogy előbbinél a – tüzelőberendezésnek megfelelő – kémény minden egyes alkatrészét egyazon gyártó garanciálisan biztosítja, míg utóbbinál a kőműves által felhúzott kéményt „öltöztetik fel” különböző forrásból származó alkatrészekkel: béléssel, ajtóval, összekötő csővel. Mindez olyan, mint amikor idegeneket zárnak össze egy szűk térben: nem tudni, mi sül ki belőle.

Hogyan válasszunk kéményt?
A kéményválasztás első szempontja tehát kézenfekvő módon és saját biztonságunk érdekében a szabályozásnak megfelelő rendszerjelleg megléte: a korszerű, komplett kémények minden porcikája összhangban van egymással, és egyenként, valamint külön-külön is rendelkeznek CE-tanúsítvánnyal. A kéménycsere vagy kéménytelepítés második ökölszabálya, hogy ne a kéményt válasszuk ki először, hanem a tüzelőberendezést! A kéménynek egyszerre kell megfelelnie a tüzelőberendezésnek és az adott ingatlan környezeti viszonyainak, ezért a tervezést előzetesen, komplex szemlélettel kell elvégezni, és annak tükrében dönteni a megfelelő kémény mellett.
A Leier a kémények kiválasztását afféle szabómesterként segíti: szakemberei a fogyasztó igényeire és az ingatlan lehetőségeire szabják a tüzelőberendezéshez és a környezethez illő kéményt, biztosítva ezzel a hosszú távú biztonságos működést. A gyártó máig egyedülálló tanácsadói szolgáltatása ráadásul teljesen ingyenes.
Kéményvásárláskor a kéményt kísérő dokumentációra is kiemelt figyelmet kell fordítani: Magyarországon minden forgalmazott kémény rendelkezik egy teljesítménynyilatkozattal, de ennél sokkal fontosabbak a garanciális feltételek – ezek tartalmazzák, hogy adott körülmények között mi kérhető számon a gyártótól a jövőben. Ideális esetben a kémény – mint a Leier kéményei – hármas garanciával rendelkeznek, melyben benne foglaltatik a savállóság, a nedvességgel szembeni érzéketlenség és a koromégéssel szembeni ellenállóság.

Nem szükségszerű a kéménycserét kísérő káosz

A kéménycserét sokan azért húzzák-halasztják az utolsó pillanatig, mert senkinek nem hiányzik otthonról a vele járó kosz és felfordulás. A kaotikus állapotok azonban nem szükségszerűek! A legnagyobb rumlival a falazott kémény lebontása jár, hiszen a téglákat ki kell bontani és elhordani a helyszínről. A helyébe beépített korszerű kerámia kémény azonban már a régi nyomvonalon tud haladni, így az utód munkába állítása már gyors és tiszta folyamat. Egy profi kivitelező csapat emellett képes fóliával tökéletesen izolált munkaterületet létrehozni, így a kéménybontás és -építés nem az egész lakást piszkolja be.
Amennyiben az új tüzelőberendezés nem a régi helyére kerül, akár maradhat is a régi kémény – immár funkció nélkül – a helyén. Az új kéménynek pusztán a megfelelő alapozást kell biztosítani: ez azért fontos, mert bár egy köpenyelemes kémény jóval könnyebb, mint egy téglából épített, a kémény teljes súlya így is kis alapterületen terheli az aljzatot.
A legkisebb felfordulással, a kémény épületen kívülre helyezése jár: ilyenkor a falon keresztül kötik be a tüzelőberendezést. Ha kéményünket az épületen kívül tervezzük megépíteni, a kémény kiválasztásának legfontosabb szempontjává a kémény hőszigetelése válik, mivel a szigetelés mértéke tudja ellensúlyozni az alacsonyabb környezeti hőmérsékletből adódó eltérő körülményeket. Ebben a kérdésben ne kössünk kompromisszumot, csak a legjobbat válasszuk.
Áthidaló megoldásként sokan választják a kéménybélelést is, amely nagyjából egyenértékű az új kéménnyel: elvégzése után a falazott korpusz csak keretet ad a fém kéménycsőnek. A kéménybélelés azonban keresztmetszet-vesztéssel jár, és ár-érték arányban rosszabb bármely kerámiakéménynél – a fémkémények ugyanis rövidebb ideig bírják az igénybevételt, és az ingatlanéhoz képest kifejezetten rövid az élettartamuk.

Így vagy úgy, a kéménycsere mindig felelős döntés eredménye – a korszerű Leier kémény választása mindehhez pedig nemcsak felelős, hanem szó szerint okos döntés is, mert a kéménycserét a Leier legújabb akciójában, még választható trendi okoseszköz ajándékkal is támogatja.

http://kemenycsere.hu/kezdolap